Ogólnopolski Zlot Miłośników „Cukierni Pod Amorem”

Kiedy kilka lat temu w moje ręce trafiła książka Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk „Cukiernia Pod Amorem. Zajezierscy”, nie przypuszczałam, że to będzie jedna z tych lektur, które wywołują dreszcz emocji, zatopienie się w opowiadanej historii i takie zżycie z bohaterami, jakby stali się kimś bardzo bliskim. To trochę tak, jakbyśmy przewracali karty w pożółkłym albumie ze starymi rodzinnymi fotografiami i przypominali sobie, albo poznawali historię rodu. Ciepła, intrygująca, pełna tajemnic rodzinnych, intryg, ucieczek, miłości i zdrad. I do tego te wyraziste, nie szablonowe, nie papierowe postacie kobiet, które w Gutowie żyły, pojawiały się na chwilę lub z niego uciekały.

cukiernia1_kwadrat mała

Autorką zdjęcia jest Agnieszka Bogdanowicz.

Gutowo, mała miejscowość na Mazowszu, niedaleko Płocka, do którego bohaterowie jeździli po zakupy, do szkół lub załatwiać interesy. Miejscowość fikcyjna, co nie znaczy, że nie może być pretekstem do tego, by to właśnie w pobliżu Gutowa zorganizować pierwsze ogólnopolskie spotkanie tych, którzy pokochali bohaterów powieści a przede wszystkim jej autorkę, Małgorzatę Gutowską – Adamczyk za jej kunszt, finezję i mistrzowskie snucie opowieści.

Takie spotkanie już niebawem, bo 25 czerwca w Płocku a organizatorami są Książnica Płocka, Stowarzyszenie Taneczne Pro Arte i Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

zaproszenie

Każda historia ma swój początek, ta również. Pod koniec roku 2015 Pani Małgorzata na swoim profilu na FB napisała, że marzy jej się nieformalne spotkanie wszystkich miłośników „Cukierni” z różnych stron kraju. Na odzew nie trzeba było długo czekać, czytelniczki i czytelnicy pomysł podchwycili, a wśród nich była m.in. Pani Katarzyna Zawadzka z Płocka. Autorka, z którą miałam wielką przyjemność kilkakrotnie rozmawiać o  książkach w wywiadach dla radia, podzieliła się ze mną spływającymi propozycjami i tak, po konsultacji z „prowodyrką” płockiego spotkania, Panią Kasią, zapadła decyzja, że zlot zorganizuje Książnica Płocka w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Tanecznym Pro Arte, którego Kasia jest wiceprezesem.

pro arte

Od słów do czynów i … startujemy 25 czerwca 2016 r. o godz. 12.00 w ogrodzie Książnicy Płockiej przy ul. Kościuszki 6. Udział w wydarzeniu weźmie autorka Małgorzata Gutowska-Adamczyk a na przybyłych czeka sporo atrakcji. M.in. konkursy, których regulaminy znajdziecie na stronie http://ksiaznicaplocka.pl/2016/02/28/zlot-czytelnikow/

Warto przygotować sobie niebanalny kapelusz lub strój, inspirowany „Cukiernią Pod Amorem” albo epoką, w której żyli bohaterowie powieści. Będzie konkurs wiedzy o I tomie powieści, konkurs dla wszystkich uczestników zlotu, którzy chcą pochwalić się swoimi wyrobami cukierniczymi albo którzy chca podzielić się swoimi osobistymi historiami związanymi z lekturą sagi.

Poza tym organizatorzy zaproszą na spacer po Płocku szlakiem bohaterów „Cukierni”, a więc ulicą Tumską, Kościuszki, okolicami Katedry, Kolegialną. Spacer poprowadza przewodnicy  z grupy Duces Mazovie. Pani Grażyna Zielińska, aktorka teatralna i filmowa, przeczyta fragmenty książek Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Będą też warsztaty robienia kapeluszy, itd., itp.

Czekamy na zgłoszenia tych, którzy chcieliby wziąć udział w Zlocie. Prosimy o kontakt metod@ksiaznicaplocka.pl lub 24 268 00 36.
Więcej informacji o zlocie na stronie http://ksiaznicaplocka.pl/2016/02/28/zlot-czytelnikow/

na FB https://www.facebook.com/events/1666440776946420/

Sponsorami zlotu są Best Western Hotel Petropol.

logo-petropol150

UWAGA!!!

Dla uczestników Zlotu Miłośników „Cukierni Pod Amorem” Hotel Petropol w Płocku na hasło ” Cukiernia pod Amorem” proponuje specjalne ceny pokoi:
Jednoosobowy 150,00 ze śniadaniem
Dwuosobowy 199,00 ze śniadaniem.

Wesprą nas także cukiernie Bombonierka, Mochowo

Partnerem Zlotu jest Stowarzyszenie Taneczne Pro Arte.

cukiernie_aniolmałe

zdj. Agnieszka Bohdanowicz

„Cukiernia Pod Amorem” to trzytomowa saga o rodzinach Zajezierskich, Ciesielskich i Hryciów, książka, w której przeszłość splata się z teraźniejszością i tworzy barwną opowieść o losach tych trzech rodów na przestrzeni stu lat.

Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Znajdują tam mumię kobiety z tajemniczym pierścieniem. To znalezisko wzbudza zainteresowanie córki współwłaściciela Cukierni Pod Amorem, Igi, a właścicielką cukierni jest jej babka, Celina Hryć. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła? To jest dopiero punkt wyjścia do opowieści, która sięgnie połowy XIX wieku.

Saga o Gutowie Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, niepowtarzalna wędrówka w scenerii szlacheckich dworków i współczesnej prowincji, książka pełna uroku, książka, która potrafi zaczarować, spowodować, że się zaczytamy tak, że oderwiemy się całkowicie od otaczającej rzeczywistości. To literacki rarytasik dla tych, którzy lubią opowieści o pokoleniach, o silnych i słabych kobietach, nie zawsze dobrze dokonujących wyborów życiowych. Książka okazała się bestsellerem wydawniczym i fenomenem społecznym, inspiruje bowiem czytelników do różnych działań, m.in. do eksperymentów cukierniczych, pogłębiania swojej wiedzy na temat epoki, w której dzieje się akcja, inspiracji modowych czy podróży szlakiem bohaterów. Dlatego warto zawitać do Płocka 25 czerwca 2016 r. :):):)

Audycja Radia Płock, w której mówiłam m.in. o Zlocie, do posłuchania:

Reklamy