Szekspir 2016, ostatnia książka prof. Bartoszewskiego i Jagielski o Larze i islamistach czyli radiowa środa.

Pan Piotr Ciarciński z Płocka zwyciężył w konkursie z Nagrodą Wielkiego Kalibra i „Wariatką” Joanny Jodełki.

Gratuluję:)

A w tym tygodniu w audycji Etażerka w eterze, w środę po 18.00 na http://www.radioplock.eu do usłyszenia m.in. o tym, co Jo Nesbo zrobi z Makbetem, czyli Projektu Szekspir ciąg dalszy.

W programie także o ostatniej książce profesora Władysława Bartoszewskiego, wydanej rok po jego śmierci przez Wydawnictwo Znak. To Polacy-Żydzi-okupacja. Fakty.Postawy.  Refleksje oraz Wojciech Jagielski o dolinie Pankisi, Larze, islamistach i „misyjności” zawodu reportera.

okladki.jpg

W przedmowie do książki profesor napisał:

Postanowiłem, w oderwaniu, o ile się da, od osobistych, subiektywnych doświadczeń, napisać książkę o tym, co było wspólne Żydom i Polakom w strasznych warunkach hitlerowskiej eksterminacji. O ich trudnym, a potem ostatecznym losie, o bezradności prześladowanych i samotności ginących. O tym, co Polacy – bo na ich ziemi się to działo – konkretnie robili, aby Żydom pomóc, a czego nie robili. I czego zrobić nie mogli. O obojętności, podłości i heroizmie. O wzajemnych kontaktach polskiego i żydowskiego ruchu podziemnego. O roli rządu polskiego w Londynie w informowaniu opinii wolnego świata. O próbach poruszenia sumienia tego świata i pobudzenia do działania czołowych polityków Anglii i Ameryki.

To książka składająca się z zapisków, notatek, refleksji, które zaczęły powstawać w latach sześćdziesiątych XX wieku, skonfrontowanych ze współczesnym „osądem” sprawy żydowskiej, jakiego dokonał profesor Bartoszewski w obszernej rozmowie z profesor Bożeną Szaynok.

„Pani profesor pyta bez ogródek oraz porusza tzw. drażliwe problemy (…) Pyta o postawy antysemickie w polskim państwie podziemnym, o stosunek Armii Krajowej do Żydów, o faktyczną, nie urojoną pomoc podziemia dla Żydów, o postawę Żydów na Kresach Wschodnich po wkroczeniu tam Armii Czerwonej (…), o genezę terminu żydokomuna, o swoista rywalizację ofiar w przedstawianiu martyrologii Polaków i Żydów…” (fragm. wstępu, Marian Turski).

„Rozmowa z profesorem Bartoszewskim jest konfrontacją osobistego doświadczenia profesora z tym, co jest zapisane w historiografii, więc to są dwie różne perspektywy – mówi Bożena Szaynok – ja pytałam o to, co jest zapisane w źródłach, o to, co profesor zapamiętał, oraz o różne ustalenia współczesnych badaczy, czy są tożsame z jego doświadczeniem, jeśli chodzi o rozumienie stosunków polsko-żydowskich. Profesor nie zmienił swej wiedzy na ten temat, bo był świadkiem, uczestnikiem wydarzeń, które opisywał, ale dziś inaczej, niż w latach sześćdziesiątych by ją przedstawił”.

IMG_20160426_184003

Więcej na temat książki Polacy-Żydzi-okupacja. Fakty.Postawy.  Refleksje usłyszycie w audycji Etażerka w eterze w środę po 18.00 na http://www.radioplock.eu.

Wrócę także do wizyty Wojciecha Jagielskiego w Płocku. 14 kwietnia był gościem Książnicy Płockiej w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, oddział w Płocku :Jak dobrze mieć (takiego) sąsiada”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jagielski opowiadał o bohaterce swej ostatniej książki Wszystkie wojny Lary. Odpowiadał na pytania m.in. o to, dlaczego młodzi ludzie zaciągają się do kalifatu. Czy dlatego, że idą tam, gdzie proponuje im się radykalne zmiany?

jagielski

zdj. Dorota Zalewska, Książnica Płocka

Ale Wszystkie wojny Lary to przede wszystkim opowieść o kobiecie, której święta wojna odebrała dzieci. Opowieść o matczynej miłości, rozpaczy i walce, by uchronić dzieci przed wojną, wyrwać synów z jej szponów, by rozumieć, co ich pchnęło do tego, by wstąpić w szeregi dżihadystów. Efekt spotkania z Larą jest przejmujący, bowiem otrzymaliśmy z rąk wybitnego reportera świadectwo kobiety, która swoje wojny przeżyła po wielokroć – nie dosłowne, w postaci konfliktów zbrojnych, jak i te emocjonalne, konflikty z samą sobą – co robić? jak postąpić?czy dobrze zrobiła podejmując taką, a nie inna decyzję.

lara tekst

Zapraszam do słuchania Etażerki w eterze  w środę 27 kwietnia po 18.00 na http://www.radioplock.eu.

zaproszenie-inauguracja-projektu

Reklamy